Виховна робота на кафедрі іноземних мов охоплює усі напрямки виховання молодої люди та здійснюється згідно з основними положеннями Концепції формування особистості майбутнього лікаря та провізора, яка передбачає не лише глибокі професійні знання, але й знання людської душі і серця, здатність розуміти іншу людину.

У своїй роботі педагоги виходять із того, що виховання – багатогранний і складний процес, який передбачає формування у студента єдиної системи цінностей. У вищій медичні школі ці цінності повинні включати ставлення до себе та оточуючих, ставлення до професії, суспільства, своєї країни. Метою виховної роботи у вищій медичній школі є виховання повноцінного громадянина України – носія цінностей та загальнолюдських надбань, а головне – успішного ерудованого високоморального фахівця.

Протягом усіх років існування кафедри велика увага приділялась формуванню особистості лікаря. Для обговорення поточних питань та забезпечення виховної роботи в навчальних групах кураторами регулярно проводяться виховні бесіди та круглі столи. Традиційно в останні дні березня на кафедрі іноземних мов Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського відзначають Тиждень іноземних мов. принципом цього заходу є залучення якомога більшої кількості студентів до творчо-пізнавальної діяльності й співпраці «студент-викладач» при вивченні іноземної мови.

19 травня 2023 р. до Дня героїв України (23 травня) проф. Т. І. Хвалибога разом із групою відвідала Тернопільський історико-меморіальний музей політичних в'язнів, де змогли ознайомитися з історією національно-визвольної боротьби на теренах Тернопільщини.

Проф. Хвалибога Т. І. з кураторською групою ММ-127 у Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в'язнів (Травень 2023)

«Будь радий з того, що маєш, нікому не заздри, не отруюй даремно собі життя»,- одна з основних цитат вечора-презентації книги Арсена Гудими «Мої обереги», яку 4 листопада 2022 року відвідала доц. Ворона І.І. разом із своєю кураторською групою ММ-128.

Доц. Ворона І.І. із кураторською групою ММ-128 на презентації книги проф. А.Гудими «Мої обереги» (Квітень 2023)

1 березня 2023 року у Тернопільській загальноосвітній школі №15-медичний ліцей у 10-А класі відбулося відкрите практичне заняття з латинської мови. Доцент кафедри іноземних мов Тернопільського національного медичного університету Коцюба Р.Б. разом зі своєю кураторською 129-ю групою медичного факультету підготували для школярів презентацію на тему «Медичні заклади Чорнобиля: до та після аварії», у якій детально і цікаво було представлено маловідомі факти про лікарні, морги та інші медичні заклади, про вплив радіоактивних речовин на здоров’я населення та ін. Під час презентації були використані латинські терміни, про що було проінформовано учнів і їхнє завдання було уважно їх слухати і занотовувати. Після закінчення презентації учням було роздано кросворди з зашифрованими латинськими словами, які були представлені у презентації. Завдання учнів – якнайшвидше і правильно розгадати кросворд. Найактивніших учнів, які швидко виконали завдання було нагороджено заохочувальними призами.

Доц. Коцюба Р.Б. із кураторською групою ММ-129 у Тернопільській загальноосвітній школі №15 (Березень 2023)

Доцент Гуменна І.Р. разом із кураторською групою ММ-126 відвідали Тернопільський академічний обласний український театр. Вони переглянули виставу “Мартин Боруля”, у якій наголошувалось, що гідність людини визначається не її привілейованим станом, а способом життя – чесною трудовою діяльністю, щирістю і добротою у взаєминах з людьми.

Доц. Гуменна І. Р. із кураторською групою ММ-126 у Тернопільському академічному обласному українському театрі (Лютий 2023)

Викладачі кафедри іноземних мов разом із студентами долучилися до ряду ініціатив щодо допомоги нашим захисникам, а саме: напередодні Різдва випікали імбирні пряники та готували лимонно-медово-імбирний вітамінний чай, а напередодні Великодніх свят закупили необхідні продукти для військових.

Волонтерська робота колективу кафедри іноземних мов для військових ЗСУ. Зліва направо: доц. Кітура Г.Я., проф. Федчишин Н.О., викл. Гантімурова Н.І (Січень  2023)

Вишиванка – це генетичний код, духовна броня, символ ідентифікації, а нині ще й бронежилет для українців. Цьогоріч Всесвітній день вишиванки припав на 19 травня. Колектив кафедри береже споконвічні народні традиції носіння етнічного вишитого українського одягу. Проф. Н.О. Федчишин, доц. Н.І. Єлагіна та доц. М.Я. Кічула долучилися до святкування цьогорічного (2022 р.) Всесвітнього дня вишиванки в адмінкорпусі університету.

Всесвітній день вишиванки. Зліва направо: доц. Н.І. Єлагіна, проф. Н.О. Федчишин, доц. М.Я. Кічула (Травень 2022 р.)

Студентки закріпленої за кафедрою іноземних мов ММ-114 групи Катерина Марцюк і Софія Ксьондзик під час волонтерської діяльності.

На фото Софія Ксьондзик студентка ММ-114 групи першого курсу медичного факультету (куратор доц. Г.Б. Паласюк) (Травень 2022 р.)

На фото Катерина Марцюк студентка ММ-114 групи першого курсу медичного факультету (куратор доц. Г.Б. Паласюк) (Квітень 2022 р.)

Війна України з росією триває сторіччями. 24 лютого росія відкрито напала на Україну по всій довжині спільного кордону, а також із території Білорусі й окупованого Криму. Перемога у цій війні залежить від небайдужості та сміливості кожного українця.

Будь-який внесок є важливим. Викладачі та студенти Тернопільського національного медичного університету працюють волонтерами у різних гуманітарних центрах, переказують кошти, допомагають військовим, представникам територіальної оборони та тимчасово переміщеним особам.

Колектив кафедри зібрав кошти на електрогенератор для зберігання крові, продукти харчування для переселенців, які тимчасово проживають у Тернополі та жителів м. Буча.

Під час сортування продуктів харчування для жителів м. Буча. Зліва направо: керівник Центру виховної роботи та культурного розвитку, доц. М. І. Руденко, доц. О.Д. Колодницька, викл. Н.І. Гантімурова (Травень 2022 р.)

16 лютого 2022 року в Україні на державному рівні відзначили День єднання. Відповідний Указ № 53/2022 був опублікований на сайті Президента України. Кафедра іноземних мов дружнім колективом підтримала ініціативу об’єднання українців виконанням гімну України та підняттям національного прапора.

Студенти ММ-116 з куратором М. В. Волощук у День єднання 

(Лютий 2022 р.)

Благодійність є однією з моральних чеснот ще з давніх-давен. 2 грудня 2021 року колектив кафедри іноземних мов спільно з небайдужими студентами-першокурсниками організував акцію “Доброта і милосердя – основа нашого життя”. З метою утвердження принципів гуманізму, сприяння розвитку благодійної діяльності, виховання поваги і любові до ближнього, доброти, щирості, співчуття та милосердя до нужденних, напередодні Дня святого Миколая та Різдва в рамках загальноуніверситетського волонтерського руху групи першокурсників ІМ-148 разом з куратором, доцентом кафедри іноземних мов Ольгою Колодницькою, ІМ-149 з куратором, доцентом кафедри іноземних мов Іванною Гуменною, ІМ-150 з куратором, доцентом кафедри іноземних мов Тетяною Саварин, ФФ-104 разом з доцентом кафедри іноземних мов Іванною Вороною та СС-102 разом з доцентом кафедри іноземних мов Галиною Паласюк відвідали Тернопільський благодійний фонд «Карітас» – регіональний центр благодійного міжнародного фонду «Карітас» Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ. Під час акції волонтери подарували солодощі, фрукти, зимовий одяг та взуття, а також поділились теплом своєї душі.

Акція “Доброта і милосердя – основа нашого життя”.  Доц. О.Д. Колодницька, доц. І.Р. Гуменна, доц. Т.В. Саварин, доц. І.І. Ворона доц. Г.Б. Паласюк та студенти груп ІМ-148, ІМ-149, ІМ-150, ФФ-104, СС-102 у Тернопільському благодійному фонді «Карітас» (Грудень 2021 р.)

З метою дбайливого ставлення до рідної мови, культури, традицій, звичаїв, виховання патріотичних почуттів, переконань і естетичного смаку студенти кураторських груп активно відвідують Тернопільський драмтеатр імені Т. Г.  Шевченка.

Доц. Паласюк Г. Б. з кураторською групою ММ-114 на прем’єрі вистави «Вуйцьо з крилами» в Тернопільському драмтеатрі імені Т. Г. Шевченка (Листопад 2021 р.)

19 листопада 2021 року групи ІМ-149, ІМ-146, ІМ-147 разом із кураторами доцентом М. Я. Кічулою, доцентом І. Р. Гуменною та викладачем Н. І. Гантімуровою та побували на екскурсії визначними пам’ятками Тернополя. Студентів-іноземців ознайомлено з історією міста, архітектурою Архикатедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці та підземеллям, що містить експозицію «Тернопіль сакральний», яка присвячена культовим спорудам старого Тернополя до Другої світової війни.

Доц. М. Я. Кічула,  доц. І. Р. Гуменна, викл. Н. І. Гантімурова з студентами групи ІМ-149, ІМ-146, ІМ-147 на екскурсії визначними пам’ятками Тернополя (Листопад 2021 р.)

27 листопада 2021 року доцент І .І. Ворона разом із студентами кураторської ММ-115 групи брали участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку» з нагоди вшанування жертв Голодомору та політичних репресій 1932-1933 років на Театральному Майдані.

Всеукраїнська акція «Запали свічку» з нагоди вшанування жертв Голодомору та політичних репресій 1932-1933 років. Доц. І. І. Ворона з кураторською групою ММ-115 (Листопад 2021 р.)

26 листопада 2021 року в кураторській групі ММ-113 доцент Я. М. Нахаєва провела виховну годину на тему «Україна пам’ятає» з метою вшанування пам’яті жертв геноциду Українського народу та національно-патріотичного виховання студентів. Переглянуто український фільм «Голод 33» (англ. «Famine 33») кінорежисера Олеся Янчука.

Виховна година в пам’ять про жертв геноциду Українського народу у групі  ММ-113 (куратор, доцент Я. М. Нахаєва)

 (Листопад 2021 р.)

Цьогоріч (травень 2021 р.), у Великодній час, студенти ММ-108 групи з куратором Гантімуровою Н.І., ММ-111 групи з куратором Нахаєвою Я.М, ММ-112 групи з куратором Волощук М.В. та ММ-120 групи долучилися до благодійної акції «Допомога поруч», яку проводив Центр розвитку ініціатив ІнСорс.


З великою радістю і натхненням вони придбали для людей похилого віку смачні паски, крупи, олію, цукор, чай, шоколад, макаронні вироби та ще багато смаколиків (20 продуктових наборів), щоби підтримати самотніх потребуючих.


Гостинці поїхали на Шумщину. Студентка групи ММ-108 Марія Янчишина особисто передала пакунки потребуючим. Це дарунок від молодого покоління майбутніх лікарів, які покликані долею зцілювати не тільки тіло, але й душі.


Справи милосердя – це про нас, українців, які ніколи не залишають наодинці людей, обділених ласкою та любов’ю.

Доц. Я. М. Нахаєва , викл. М. В. Волощук , 

викл. Н. І. Гантімурова   з кураторськими групами 

(Травень 2021 р.)

Студенти ММ-108 групи з куратором Н. І. Гантімуровою, ММ-111 групи з куратором Я. М. Нахаєвою, ММ-112 групи з куратором М. В. Волощук та ММ-120 групи долучилися до благодійної акції «Допомога поруч» (Травень 2021 р.)

Виховна година в пам’ять про жертв Чорнобильської трагедії «Живі йдуть голови схилити у пам’ять тих, які померли …» була проведена у групі ММ-253 (куратор доц. Бобак М.І.). Вона розпочалась презентацію студентів про той трагічний день! Кожен із студентів говорив про те, що найбільше його боліло та вразило! А потім була поезія – поезія катастрофи.

З болем у серці зачитували студенти рядки віршів українських письменників про Чорнобильську трагедію: Дмитра Павличка, Івана Драча, Ліни Костенко, Бориса Олійника, Анни Багряної, Ганни Чубач. Подвиг ліквідаторів ЧАЕС завжди залишиться у їх пам’яті та серцях!

Виховна година в пам’ять про жертв Чорнобильської трагедії «Живі йдуть голови схилити у пам’ять тих, які померли …» була проведена у групі ММ-253 (куратор доц. М. І. Бобак) (Квітень 2021 р.)

Впродовж тижня 19-23 квітня 2021 року кафедрою іноземних мов було проведено дистанційно Тиждень іноземних мов, до організації якого були залучені студенти кураторських груп. В ході тижня було організовано інтелектуальні ігри, цікаві вікторини, презентації та нестандартні заняття.

Метою цього заходу є формування позитивної мотивації студентів до вивчення іноземних мов, активізація творчого потенціалу для вдосконалення навичок й умінь професійного іншомовного монологічного та діалогічного мовлення студентів всієї групи, підвищення зацікавленості навчальною дисципліною та розширення світогляду.

Заняття у доц. І. А. Прокоп під час проведення тижня іноземних (2021 р.)


Проведення тижня іноземних мов 

доц. О. Д. Колодницькою (2021 р.)

17 лютого 2021 року троє першокурсників ТНМУ (студенти медичного факультету ММ-109 групи Заремба Роксолана, Ліпська Валерія, Тесля Владислав) разом зі своїм куратором доцентом Саварин Т.В. провели кілька уроків для учнів 5-6 класів Тернопільської спеціалізованої школи №3 з поглибленим вивченням іноземних мов на тему «Особиста гігієна».

Студенти медичного факультету ММ-109 групи) разом зі своїм куратором доц. Т. В. Саварин  у Тернопільській спеціалізованій школи №3 з поглибленим вивченням іноземних мов  (2021 р.)

Доц. Г. Б. Паласюк з 117 кураторською групою на виставі «Тарас» в 

Тернопільському драмтеатрі ім. Т. Г.Шевченка (Березень 2020 р.)

Цьогорічний (14.02.2020) День Святого Валентина студенти першого курсу факультету іноземних студентів (135 і 136 групи) разом із куратором 135 групи доцентом Кічулою М. Я. та завідувачем кафедри іноземних мов, професором Федчишин Н. О. розпочали по-особливому. Студенти – представники Нігерії, Польщі, Індії та Туреччини – презентували особливості своєї культури, мови та традицій учням Тернопільської української гімназії імені І.Франка. Метою свята стало об`єднання народів, популяризація творчості, взаємообмін цінностями, традиціями у кожній культурі.

Студенти 135 і 136 групи разом із доц. М. Я. Кічулою, завідувачем кафедри іноземних мов, проф. Н. О. Федчишин  та учнями Тернопільської української гімназії імені І.Франка (Лютий 2020 р.)

Під час Тижня іноземних мов студенти мали змогу відгадувати кросворди, ребуси, загадки, вікторини, анаграми, складати пазли, які розташовані на стінах у коридорі та аудиторіях, брати участь у різноманітних заходах (Ерудит – 2019», «Відгадай пісню», «Побажання викладачам», «Конкурс на краще знання англійської (німецької) мови», «Чи знаєте Ви, студенти з яких країн навчаються у ТДМУ» і т.д.). Основна увага була зосереджена на креативних заняттях з неординарними конкурсами, вікторинами, постановками, проектами та нестандартними формами роботи, що сприяло вдосконаленню навичок й умінь професійного іншомовного монологічного та діалогічного мовлення студентів і усвідомленню студентами цінності та важливості культурного розмаїття, міжкультурного діалогу, інтеграції та підвищенню мотивації студентів до вивчення іноземних мов.

Заключні акорди Тижня іноземних мов (Березень 2019 р.)

Викладачі кафедри приділяють значну увагу адаптації студентів-іноземців до україномовного середовища, створенню сприятливого середовища для кращого порозуміння серед однолітків, формуванню у студентів почуття толерантності, регулярно залучаючи навчальні групи до участі у виховних заходах.

Студенти поводять виховний захід на тему «Основи особистої гігієни підлітка» для учнів 6-7 класів школи №18 за сприяння доц. М. Я. Кічули і доц. Т. В. Саварин  (2019 р.)

Проф. Н. О. Федчишин, доц. М. Я. Кічула, доц. М. О. Сокол та доц. Г. І. Навольська разом із студентами ТНМУ та ТНПУ під час заходу «Cultural Іnterconnections» (2019 р.)

Викладачі-куратори відвідують зі студентами культурно-мистецькі заходи університету та міста з метою виховання у них інтелектуально-духовних цінностей, розширення світогляду, формування всебічного гармонійного розвитоку вільної, самодостатньої особистості.

Доц. І. І. Ворона  З кураторською групою під час виготовлення вареників для воїнів АТО (2019 р.)

Кафедра іноземних мов організовує для студентів цікаві екскурсії з метою формування національно свідомої, високоосвідченої, духовно розвиненої, культурної особистості, патріотів своєї Батьківщини 

Екскурсія у м. Яремче (куратори: доц. І. І. Ворона, доц. Н. І. Єлагіна, доц. М. Я. Кічула, доц. О. Д. Колодницька, доц К. Б. Олексій , доц. Т. В. Саварин  (2019 р.)

 Екскурсія у Марійський духовний центр «Зарваниця» (Теребовлянський район, Тернопільщина) (куратори доц. Г. Б. Паласюк, доц. І. І. Ворона та доц. О. Д. Колодницька ) 

(2019 р.)

Протягом усіх років існування кафедри велика увага приділялась формуванню особистості лікаря. Для обговорення поточних питань та забезпечення виховної роботи в навчальних групах кураторами регулярно проводяться виховні бесіди та круглі столи.

На зйомках міні-відеофільму, присвяченого річниці з Дня народження Лесі Українки 

(2018 р.)

Студенти кураторських груп часто беруть участь у творчих виховних заходах кафедри (2017 р.)

З метою адаптації студентів-іноземців до нового лінгвосоціокультурного середовища та гармонізації процесу опанування ними навчальних дисциплін куратори постійно проводять з ними інформативно-виховні бесіди, залучають до культурного життя університету.Професійне виховання на кафедрі забезпечується обговоренням проблем, пов’язаних із діяльністю майбутніх фахівців, під час виховних годин та в ході занять з іноземної мови.

      Студенти поводять виховний захід до Всесвітнього дня імунітету у середній школі № 5 (2016 р.)     

Кафедра іноземних мов стала майданчиком для патріотичних проектів, цікавих виховних заходів та доброчинних акцій. Довкола них об’єднуються викладачі разом зі студентами, які підтримують дітей-сиріт, одиноких літніх та тяжкохворих людей.

Куратори кафедри іноземних мов активно залучають студентів до волонтерської роботи (2016 р.)

Кафедра іноземних мов часто організовує для студентів цікаві екскурсії, наприклад, у м. Чернівці, Збараж, музей І. Я. Горбачевського у с. Зарубинці (2016 р.)

З метою забезпечення патріотичного виховання студенти регулярно беруть участь у патріотичних заходах університету та міста, відвідують музеї та виставки, які висвітлюють нелегку, але героїчну боротьбу українського народу за формування власної державності.

Студенти під час візиту до Тернопільського музею політичних в’язнів  (2015 р.)

З метою формування у студентів всебічно розвиненої особистості з тонким естетичним смаком та виховання у них інтелектуально-духовних цінностей викладачі-куратори регулярно відвідують зі студентами культурно-мистецькі події університету та міста, театри, кінотеатри, картинні галереї.

Студенти кураторських груп під час перегляду вистав у театрі (2014 р.)

 Доц. Н. І. Єлагіна зі студентами кураторської групи перед переглядом фільму «Той, що пройшов крізь вогонь» (2014 р.)

Доц. Т. І. Горпініч зі студентами кураторської групи (2013 р.)

Студенти під час візиту до Тернопільського музею політичних в’язнів 

(2012 р.)

Доц. Г. І. Кліщ зі студентами кураторської групи (2011 р.)